WEB SİTENİZİN MÜŞTERİ DENEYİMİNİ ARTIRMANIN 7 BASİT YOLU – Zamran Web Tasarım Hizmeti – Kurumsal web tasarım


Birçok pazar rekabete doymuş durumda; Müşterilerin birinci sınıf deneyimler beklemesi şaşırtıcı değil. İşletmeler, rekabetçi kalmak ve ilerlemek için bu sürekli değişen taleplere ayak uydurmak zorundadır.

Müşterilerin olumlu deneyimler yaşamasını sağlamanın bir yolu, web sitenize bir göz atmaktır. Web siteniz, müşterilerin ürünlere veya hizmetlere göz atabileceği, sık sorulan soruların yanıtlanabileceği ve doğrudan desteğe ihtiyaç duyduklarında size ulaşabilecekleri dijital merkeziniz gibidir.

Bir siteyi kullanıcı dostu ve müşteri odaklı yapmak, işletmelere sadık bir müşteri tabanı oluşturmaya çalışırken yardımcı olacaktır. Müşteri mutluluğu artık her zamankinden daha önemli ve işinizi büyütme veya bozma potansiyeline sahip. Mutlu müşterilerin daha fazla harcama yaptığını ve memnun müşterilerin her zaman daha fazlası için geri geleceğini hepimiz biliyoruz.

Müşteri sadakatini ve elde tutmayı teşvik etmenin yanı sıra işletmeniz için marka savunucuları toplamak için web sitenizdeki müşteri deneyimini yükseltmenin bazı yollarını keşfedelim.

 

Müşteri Deneyimi Ne Kadar Önemli?

Bir site yöneticisi olarak amacınız müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır. Bir web sitesi oluşturmak basit bir iş değildir, ancak CX’i (müşteri deneyimini) dönüştürebilir.

Bir müşterinin sitenizi yalnızca masaüstü veya mobil cihazında bir arabelleğe alma simgesi veya gecikme görmek için ziyaret ettiğini varsayalım. Bu olumlu bir deneyim yaratmaz, değil mi?

Müşteriler, aradıklarını bulmak için web sitenizde gezinmek için fazladan zaman harcamak zorunda kaldıklarında, doğrudan sitenin terk edilmesine yol açabilir , bu da müşterilerin siteye göz atmadan önce siteyi terk etmesidir. Vazgeçme oranlarının genel trafiğinizi etkileyip etkilemediğini görmek için web sitesi metriklerinizi sürekli olarak izlemek çok önemlidir.

Sitenizde gezinirken keyifli deneyimler yaşayan müşterilerin markanızı takdir etmesi ve sahip olduğunuz teklifleri satın almayı kesinlikle düşünmesi daha olasıdır.

Ek olarak, olumlu müşteri yorumları, işletmenizin yeni müşteriler kazanmasına yardımcı olabilir – kulaktan kulağa pazarlama, 2021’in dijital pazarlama ortamında hâlâ geçerli. Bu 5 yıldızlı incelemeleri kazanmak, diğer potansiyel müşterilerin de markanızla ilgili olumlu bir deneyim yaşayabileceklerini görmelerine yardımcı olabilir .

Gördüğünüz gibi, Müşteri Deneyimi sunduğunuz ürünler veya hizmetler kadar önemlidir, bu nedenle web sitenizi müşteri tabanınızı savunmak için geliştirme yolculuğuna çıkarken bunu aklınızda bulundurun.

Aşağıda, bunları uygulayabilmeniz için güçlü bir iş sitesinin en önemli unsurlarından ve özelliklerinden bazılarını ele alacağız.

 

Web Sitenize Ekleyebileceğiniz Değerli Özellikler

Web sitenizin özellikleri işinizin temelidir. Harika bir web sitesi oluşturmanın en iyi yanlarından biri, emrinizde olan tüm özelliklerle istediğiniz kadar yaratıcı olabilmenizdir.

Web sitenizi barındırmak için WordPress veya başka bir platform kullanıyor olsanız da, sitenizi bir sonraki seviyeye taşımak için her zaman diğer ücretli hizmetleri veya teklifleri çevrimiçi olarak keşfedebilirsiniz.

Örneğin, WooCommerce WordPress uzantısı , e-ticaret sitelerinin sitelerinin genel görünümünü iyileştirmesine, özelleştirmeler eklemesine ve genel olarak konuşursak, yüksek kaliteli bir e-ticaret mağazası oluşturmasına olanak tanır.

Aşağıda, web tasarımınıza dahil etmeyi düşünmeniz gereken bazı öğelere örnekler verilmiştir. Bu özellikleri sunmak, sitenizi kesinlikle her tür müşteri için görünür, alakalı ve çekici tutacaktır.

1. KİŞİSELLEŞTİRME EKLE

Her tür müşteri, kişiselleştirilmiş bir deneyimden yararlanabilir ve onları sadık müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur.

Kişiselleştirme, web tasarımında, açılış sayfanızda görüntüledikleri geçmiş ürünleri içermesi veya hesaplarına giriş yapmalarını kolaylaştırması gibi daha yaygın hale geliyor.

Belki de tıpkı Amazon’un yaptığı gibi müşterilerinizin bir dilek listesi oluşturmasına izin veriyorsunuz. Ayrıca, müşterileriniz için geçmiş satın almalarına veya arama geçmişlerine dayalı olarak kişiselleştirilmiş fırsatlar veya önerilerde bulunabilirsiniz. Müşteriler bu kişiselleştirme düzeyini gördüklerinde, satın alma kararlarını etkileyebilir ve ürün sipariş etmelerini kolaylaştırabilir.

2. İLGİ ÇEKİCİ VE BENZERSİZ İÇERİK EKLEYİN

Dijital pazarlama alanındaki her profesyonel, içeriğin kral olduğunu bilir. En ilgi çekici içeriğe sahip şirketler en çok ilgiyi toplar ve müşteri tabanını oluşturan müşteri sayısını artırır. İçeriğinizin nasıl görünmesi gerektiğine dair bazı örnekler :

 • Kapsamlı
 • Kullanışlı
 • Kesin
 • Görsel olarak çekici
 • Yardımsever
 • Bir arama motoru sorgusuna doğrudan cevap

Bu açıklamaları takip ederek içeriğiniz gelişecektir. İster bir blog gönderisi, ister bir fotoğraf veya video olsun, kaliteli içerik, kullanıcı etkileşiminizi etkileyen bir faktördür. SEO stratejinizi desteklemeye yardımcı olur ve şüphesiz müşterilerin geri gelmesini sağlar.

3. HIZA VE KULLANILABİLİRLİĞE ÖNCELİK VERİN

Teknoloji çoğu insanın hayatının ayrılmaz bir parçası olduğu için müşteriler hızlı ve güvenilir bir web sitesini ziyaret etmeyi bekler. Müşteriler artık bir sitenin yüklenmesini sabırla beklemeyecek. Korkunç arabelleğe alma sembolü, işletmenizin müşteri deneyimini dikkate almadığının açık bir göstergesidir.

Hızlı yüklenen ve kullanımı kolay bir web sitesi oluşturmak çok önemlidir. Herhangi bir sekmeyi kafa karıştırıcı bir şekilde düzenlemekten kaçının. Çok fazla yer kaplayan renk şemaları veya fotoğraflar olmadan web sitenizin görsel olarak çekici olduğundan emin olun.

Gözü yormayan daha modern, çağdaş bir görünüm elde edin. Müşteriler bunu takdir edecek ve muhtemelen çeşitli web sitesi sayfalarınıza göz atmak için daha fazla zaman harcayacaklar.

4. NAVİGASYONA ODAKLANIN

Kullanıcılar web sitenizdeki herhangi bir sayfaya kolaylıkla erişebilmelidir. Belirli bir ürün veya hizmeti aramıyorlarsa, doğru açılır menüyü aramaları veya arama çubuğuna yazmaları gerekmez.

Bir sitedeki kullanıcıların çoğunluğu, tam olarak %70’i , zamanlarının çoğunu arama çubuğunu kullanmadan özgürce gezinerek geçirir. Bu, işletme web siteniz için iyi gezinmenin ne kadar hayati olduğunu size söylemelidir. Menüleri sitenizin en üstüne yerleştirmek yaygın bir uygulamadır – açılır menünüzü başka bir yere yerleştirmeyi tercih ediyorsanız, onu kolayca bulunabileceği bir bölüme koyduğunuzdan emin olun.

Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. UX’i yükseltmek ve gezinmeyi basitleştirmek için sitenize ne tür tasarımlar ekleyebileceğinizi görün.

5. PAYLAŞIMI BASİTLEŞTİRİN

Müşteri savunucularınızı büyütmenin en iyi yollarından biri, mevcut müşterilerinizden yararlanmaktır. Müşterileriniz, ürün veya hizmet açıklamalarınızı arkadaşlarına ve ailelerine kolayca gönderebilmelidir.

Bir bağlantıyı kopyalamak yerine, bir paylaşım özelliği ekleyin. Sitenizdeki bir şey diğer potansiyel müşterilerle paylaşmaya değerse, onları göndermelerini kolaylaştırın.

Sosyal paylaşım, dijital pazarlamada önemli bir rol oynar – web sitenize organik trafik çekmenize yardımcı olur. Sen edebilirsiniz insanların daha çok sayıda ulaşmak en önemli yararı sitenizden bağlantılarını paylaşın Sakin yaparak biçmek için başlangıçta öngörülenden daha.

6. CHATBOTLARI DAHİL EDİN

Chatbot’ları kullanarak müşteri desteği sunmak, büyük şirketlerin web sitesi tasarımlarına dahil ettiği bir şeydir.

Müşterinizin bir satın alma işlemini tamamlamaya çalıştığını ancak kullanmak istediği kuponla ilgili bir sorunla karşılaştığını varsayalım. Birkaç gün sonra telefonda beklemek veya gelen kutularında bir e-posta beklemek yerine, otomatik bir sohbet robotu devreye girerek onlara yardımcı olabilir.

Chatbot’lar yükselişte ve işletmeniz için onları sitenize dahil etmek çok önemli olacak. Proaktif web işlemleri, sitenizin dönüşüm oranlarını artırabilir ve genel müşteri deneyimini iyileştirebilir.

7. MÜŞTERİ GERİ BİLDİRİMİNE İZİN VERİN

Müşterilerinizin deneyimlerini markanızla paylaşmalarına izin vermeniz, onları ve sizden aradıkları çözümleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir .

Üstün müşteri hizmetlerine sahip markaların rakiplerinden 5,7 kat daha fazla gelir elde edebildiğini biliyor muydunuz? Kitlenizle iletişim kurduğunuzda, olumlu bir deneyim yaşamak için istedikleri ve ihtiyaç duydukları özellikleri daha iyi dahil edebilirsiniz. Müşteri geri bildirimlerinden yararlanarak, müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek için sitenizde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

 

Müşteri Tabanınızın Savunucusu

Yukarıda listelenen örneklerin tümü, sitenizi yükseltmeye ve mevcut ve potansiyel müşteriler için genel deneyimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sektörden bağımsız olarak herhangi bir işletmenin amacı bu değil mi?

Müşterilerinize etkili bir şekilde hizmet vermek, kendilerini değerli hissedecekleri ve daha fazlası için geri gelecekleri anlamına gelir . Bu ister daha fazla ürün sipariş etmek ister daha fazla hizmet talep etmek olsun, bu gönderide ele aldığımız öğeleri dahil etmenin faydalarını göreceksiniz.

Özetlemek gerekirse, sadık müşterilerinizi savunmak için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 1. Kişiselleştirme ekle
 2. Benzersiz içeriği dahil et
 3. Sitenizi hızlı ve kullanışlı hale getirin
 4. Kolay gezinme sağlayın
 5. Kolay paylaşıma izin ver
 6. Sohbet robotlarından yararlanın
 7. Geri bildirime açık olun

Genel olarak, müşteri beklentileri değiştikçe müşteri deneyimi gelecekte daha önemli hale gelecektir. Rakiplerinizden öne çıkmak artık bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Pek çok pazar tam da bunu yapmak için mücadele ediyor – bu nedenle sitenizde benzersiz özellikler sunabiliyorsanız, potansiyel olarak daha fazla müşteri çekebilir ve onları satın almaya yönlendirebilir.

 

 Web Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir