Aylar sonra yeniden: ChatGPT yasağı kaldırıldı!


San Francisco merkezli Open Al şirketinin geliştirdiği ChatGPT, son zamanlarda gündemin düşmeyen isimlerinden biri oldu. Birçok konuda kullanıcılarla sohbet edebiliyor olmasıyla günlük hayatın hemen hemen her yerinde kullanılan yapay zeka, geçtiğimiz aylarda New York okullarında yasaklandı. Bugünkü haberlere göre ise New York okullarındaki ChatGPT yasağı kalktı.

New York okullarındaki ChatGPT yasağı kalktı

Bu yılın başlarında New York Şehri Eğitim Departmanı, yapay zeka robotunun öğrencilerin eğitimine zarar vereceği endişesiyle ChatGPT’yi yasakladı. Bununla birlikte artık New York’ta yer alan okulların bünyesindeki cihazlarda bu robotu erişim yasağı geldi. Departman sözcüsü ise bu yasağın nedenini, içeriğin güvenliği ve doğruluğunun kesin olmaması şeklinde açıkladı.

Aylar sonra yeniden ChatGPT yasağı kaldırıldı!

Bugünkü haberlere göre ise New York okullarındaki bu yasak kalktı. Haber, New York Şehri Devlet Okulları Rektörü David Banks‘ten geldi. Rektör, bir köşe yazısında bu haberi duyurdu. Banks, başlardaki yapay zeka programlarıyla ilgili ilk uyarının haklı olduğunu belirtti. Ancak okul sisteminin şu anda yeni teknolojiyi araştırdığını da ekledi.


ChatGPT artık parmaklarınızın ucunda: IOS uygulaması yayımlandı!

ChatGPT artık parmaklarınızın ucunda: IOS uygulaması yayımlandı!

ChatGPT iOS uygulaması yayımlandı. Uygulama, mobil cihazlarda tamamen kişisel bir deneyim elde etmeyi sağlıyor.

Bunların yanı sıra David Banks, artık programları müfredata entegre etmek için çalışacaklarını da yazdı. Ayrıca rektör, bir karara varmak için teknoloji ve eğitim uzmanlarına danıştıklarını ve öğrencilere yapay zekanın avantajlarıyla dezavantajlarını öğretmeye hazır olduklarını belirtti.

“Ülkemiz potansiyel olarak üretken yapay zekanın yönlendirdiği önemli bir toplumsal değişimin eşiğinde. Ülkemizde sosyoekonomik uçurumların daha da büyümesini önlemek için bu teknolojinin faydalarının adil bir şekilde dağıtıldığından emin olmalıyız.”

Aylar sonra yeniden ChatGPT yasağı kaldırıldı!

Tüm bunların dışında ChatGPT gibi yeni AI programlarını yükselişi birçok yetkiliyi endişelendiriyor. Olumsuz etkilerin önüne geçmek için de bu programların düzenlenmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Ayrıca bazı yetkililer de yasağı kaldırma kararının doğru bir hareket olduğunu ifade etti ve “Gençlerimizi gelmekte olan yeni dünyaya hazırlamamız gerekiyor” cümlelerini kurdu.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ChatGPT yasağının kalkması doğru bir karar mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir